Osoby z objawami, bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie się przebadać. Wystarczy wcześniej umówić się na wizytę. Mobilny punkt pobrań działa już w Poznaniu w poniedziałek pracę rozpocznie w Krotoszynie. 

W Poznaniu mobilny bezpłatny punkt pobrań materiału do badań w kierunku koronawisursa SARS-CoV-2. uruchomił Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego. Wymaz pobierany jest bez wychodzenia z samochodu i trafia do Uczelnianego Laboratorium Koronawirusa. Laboratorium to wykonuje oznaczenia molekularne PCR identyfikujące zakażenie koronawirusem. To bardzo czuły i podstawowy test umożliwiający wykrycie zakażenia we wczesnym stadium.

Aby zostać przebadanym, trzeba wcześniej telefonicznie umówić się na pobranie wymazu. Po zaproszeniu na badanie wystarczy podjechać samochodem do punktu pobrań zlokalizowanego pod namiotami na terenie uniwersyteckiego kampusu przy ul. Rokietnickiej w Poznaniu.

Podobny punkt w Krotoszynie uruchamiają służby podległe wojewodzie wielkopolskiemu. W dniach od 4 do 6 maja w tym mieście na Placu Targowym, powstanie bezpłatny punkt pobrań prób COVID-19 drive-thru. Osoby z objawami bądź z podejrzeniem choroby COVID-19 będą mogły bezpłatnie przebadać się po uprzedniej telefonicznej kwalifikacji przez Wojewódzką Inspekcję Sanitarną. Jeśli ktoś chce się przebadać, musi w godzinach od 10:00-16:00 pod nr tel. 61 656 8075 zarejestrować się na badanie.

Punkt poboru powstanie na bazie kontenerów. Jego obsługą w godzinach od 10 do 18 zajmą się żołnierze WOT oraz pracownicy inspekcji sanitarnej z Krotoszyna i Ostrzeszowa. Zgodnie z założeniami, przewidywany czas pobrania próby wyniesie ok. 15 minut. Pobrane wymazy zostaną przekazane do laboratorium, które przeprowadza badania diagnostyczne. Po trzech dniach pracy punktu poboru w Krotoszynie, planowane jest jego uruchomienie w innym powiecie województwa.