WARP – Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – otworzyła w poniedziałek składanie wniosków na granty dla firm. Od godz. 9 rano jednak ogromna większość przedsiębiorców zobaczyła komunikat, że fundusze zostały wyczerpane, nawet sekundy po godzinie dziewiątej. Popołudniu do zarzutów odniósł się prezes WARP.

WARP – CO SIĘ STAŁO ?

Od rana przedsiębiorcy komentują sprawę grantów z WARP-u (Wielkopolska Agencja Przedsiębiorczości). Na profilu WARP – wrze. Niektóre z komentarzy brzmią tak:

To jest po prostu żenada. Wniosek WARP, szkolenia, poświęcony czas, w dużej mierze też wakacje. W pierwszej sekundzie godziny 9 kliknięcie i co? Środki wyczerpane?

I kolejne komentarze:

Jakim cudem pula grantów wyczerpała się w sekundę?

 

Niestety wyszło jak zawsze.

A zasady naboru miały być proste – tak Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opisywała je na stronie:

Szanowni Państwo,

Informujemy, że na stronie www.grant.warp.org.pl udostępniliśmy generator do składania wniosków. Mają Państwo czas na wypełnienie i zapisanie wersji końcowej wniosku do czasu naboru.

Nabór nastąpi w dniu 24 sierpnia 2020 roku o godz. 9.00.

WARP NIE WIDZI PROBLEMU

Wychodzi więc na to, że system grantowy WARP sekundę po godzinie 9 wyświetlał już informację, że środki zostały wyczerpane, a mowa o 95 mln złotych. Czy mogły wyczerpać się przez sekundę? Trudno teraz stwierdzić, czy to awaria informatyczna, czy WARP uzna procedurę za ważną. Z WARP-em nie można się obecnie skontaktować. Choć sprawa budzi tak wiele komentarzy, WARP nie opublikował dotąd żadnego oświadczenia. Będziemy do wyjaśniania tej sprawy powracać.

Po godzinie 13 zaczęła znów działać strona internetowa Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – TUTAJ

Popołudniu na konferencji prasowej do zarzutów odniósł się prezes WARP, który nie widzi problemu w przebiegu konkursu:

Wszystko odbyło się w sposób transparentny. Wynajęliśmy profesjonalną firmę, która przeprowadziła to postępowanie na zewnętrznych serwerach. Przyjęliśmy kryteria określone przez rząd. Z wyprzedzeniem uruchomiliśmy generator wniosków. Nie było możliwości złożenia wniosku przed 9.00. W pierwszej sekundzie kliknęło ok. 48 tys. ludzi – stwierdził prezes WARP

W konkursie grantowym do rozdysponowania było niespełna 100 mln zł. Suma ta była podzielona na dwie pule. 40 proc. to pieniądze, które są przeznaczone dla przedsiębiorców z branż najbardziej dotkniętych przez COViD, a więc np. gastronomia, transport, branża eventowa. Tu, zgodnie z informacją WARP nabór zakończył się po 27 sekundach. W przypadku puli dla przedsiębiorców z innych branż trwał minutę i 45 sekund.

Kwota złożonych wniosków opiewała na 1,7 mld zł. Informację o zakwalifikowaniu do przyznania pieniędzy otrzymało 3 tysiące przedsiębiorców. Wniosków wpłynęło ponad 50 tysięcy.