Sporo wydarzeń w weekend, który nie będzie jeszcze jesienny. Atrakcje dla dzieci, rodzin, ale nie tylko. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

SOBOTA

Poznański Targ Dobra

W najbliższą sobotę w Poznaniu odbędą się 9. obchody Poznańskiego Dnia Organizacji Pozarządowych. Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyć będą pierwsze Targi Ekonomii Społecznej. Jest to doskonała okazja, by poznać wolontariuszy i osoby, które na co dzień pomagają innym. Działające w Poznaniu organizacje pozarządowe na swoich stoiskach wyjaśnią, czym zajmują się na co dzień.

Godz. 10, ul. Święty Marcin

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

JazzZamek “Komeda. Historie pisane dźwiękiem

Jest to projekt muzyczno-wizualny związany z obchodami 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Przedstawi on charakterystyczne dla artysty łączenie cech muzyki klasycznej, jazzu i wielu innych.

Godz. 20, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82)

Cena: 35 zł

Halka, czyli spektakl w Operze poznańskiej

Operowa przypowieść o porzuconej dziewczynie, osadzony w kontekście rozdźwięku społecznego. Halka jest istotą rozdartą pomiędzy dwoma światami – z jednej strony występna szlachta, z drugiej natomiast – mściwi górale. Jest to zdecydowane arcydzieło opery narodowej, zakorzenione w tradycji ludowej.

Godz. 19, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki (ul. Fredry 9)

Cena: 33-96 zł

Mister Barańczak

Muzyczno-liryczna próba podsumowania dorobku Stanisława Barańczaka – poznańskiego poety. Przygotowaniem spektaklu zajął się Jerzy Satanowski. “Mister Barańczak” ma być przedstawieniem teatralnym, które jest przede wszystkim lingwistyczne oraz zabawne.

Godz. 19, Teatr Nowy (ul. Dąbrowskiego 5)

Cena: bilet ulgowy – 35 zł, bilet normalny – 55 zł

Poznański Dzień Energii

Rodzinny piknik, którego celem jest szerzenie wiedzy z zakresu energii i ekologii. Poznański Dzień Energii to szereg warsztatów, a także pokazy artystyczne. W trakcie tegorocznej edycji na scenie pojawi się piosenkarka Natalia Nykiel. Uczestnicy wydarzenia z pewnością poczują energię i moc atrakcji, które zostaną im dostarczone poprzez programy tematyczne.

Godz. 14, Park Kasprowicza

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Wsparcie dla Drużyny Szpiku

Znani poznaniacy – m.in. aktorzy, piosenkarze, sportowcy i dziennikarze wcielą się na jeden dzień w rolę kelnerów, aby wesprzeć Drużynę Szpiku. Całkowity dochód z napiwków zostanie przekazany na pomoc podopiecznym fundacji.W programie wydarzenia znalazł się też szereg innych atrakcji, jak np. warsztaty z sadzenia roślin dla dzieci.

Godz. 8-21, Petit Paris Sołacz (Al. Wielkopolska 40a)

Sam udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trzeba jednak zapłacić za jedzenie (najlepiej także zostawić napiwek)

3 Taty, 4 żywioły. Na początku był las

Po wakacyjnej przerwie wracają “Czytaty”. W trakcie zajęć odbywających się w Filii Naramowickiej Biblioteki Raczyńskich uczestnicy wydarzenia będą zgłębiać tajemnice czterech żywiołów. Gośćmi pierwszego spotkania będą leśnicy, którzy opowiedzą o tym, co się dzieje w lesie jesienią.

Godz. 12, Biblioteka Raczyńskich Filia Naramowicka (ul. Rubież 14A)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Kierski Festiwal

Tegoroczna edycja Kierskiego Festiwalu rozpocznie się już w nadchodzący weekend. Kolejny rok z rzędu fani muzyki oraz koni spotkają się w Stajni Kaliński. W programie znajdą się m.in. koncerty muzyczne oraz zawody w woltyżerce sportowej. W tym roku na scenie festiwalu pojawią się tacy artyści jak: Wojtek Mazolewski, Ania Rusowicz, Piotr Zioła, Amelia Kurantowicz oraz Czysta Energia i Dizzy Boyz.

Godz. 10, Stajnia Kaliński (ul. Chojnicka 74)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Spacery na stulecie

Z okazji obchodów 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, Centrum Kultury ZAMEK oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zapraszają do udziału w spacerach po budynkach uniwersyteckich. To wyjątkowa podróż w czasie i przestrzeni, która tym razem odbędzie się w murach Collegium Maius.

Szczegółowe informacje dostępne są tutaj: https://ckzamek.pl/wydarzenia/4455-spacery-na-stulecie-collegium-maius/

Godz. 12, Collegium Maius (ul. Fredry 10)

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny (wejściówki do pobrania w kasie CK Zamek)

NIEDZIELA

Dire Straits Symfonicznie

Projekt Dire Straits Symfonicznie prezentuje utwory legendarnego brytyjskiego zespołu w wykonaniu Krzysztofa Herdzina, Kuby Badacha i Marka Napiórkowskiego. To zetknięcie się pozornie dwóch odległych światów – muzyki rockowej i symfonicznej. Krzysztof Herdzin tworzy aranżacje orkiestrowe, Kuba Badach śpiewa, a Marek Napiórkowski – gra na gitarze.

Godz. 19, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1)

Cena: 99-159 zł

Iona Fyfe w Poznaniu

Folkowa piosenkarka Iona Fyfe jest uważana za jedną z najlepszych szkockich wokalistek młodego pokolenia. Wszystko za sprawą oryginalnych utworów. Artystka jest laureatką m.in. nagrody Scots Singer of the Year 2018, a także finalistką BBC Radio Scotland Young Traditional Musician of the Year. Iona Fyfe w klubie muzycznym Blue Note Poznań wystąpi wraz z zespołem.

Godz. 20, Blue Note (ul. Kościuszki 79)

Cena: 40-60 zł

Kwartet w Teatrze Muzycznym

Spektakl opowiada o losach byłych śpiewaków operowych, którzy po latach rozłąki spotykają się w domu spokojnej starości. Bohaterowie wspominają czasy świetności, w których byli podziwiani przez publiczność. Chwile wspomnień przerywa była żona jednego z artystów. “Kwartet” został napisany przez brytyjskiego dramaturga Ronalda Harwooda, scenarzysty “Pianisty” Romana Polańskiego.

Godz. 18, Teatr Muzyczny w Poznaniu (Niezłomnych 1E)

Cena: 11-30 zł

Fight Club – 20 lecie premiery

W 20-lecie światowej premiery filmu “Fight Club” Kino Pałacowe zaprasza na wyjątkowy pokaz. Spektakularna produkcja w reżyserii Davida Finchera opowiada o cierpiącym na bezsenność pracowniku korporacji, który łączy siły z przypadkowo poznanym wytwórcą mydła, by stworzyć podziemny klub walk. Z tej właśnie okazji, Kino Pałacowe do pierwszych 130 biletów przygotowało niepowtarzalny gadżet.

Godz. 19, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (ul. Św. Marcin 80/82)

Cena: 20 zł

Drugi Międzynarodowy Festiwal Iluzji

Podczas dwóch wrześniowych weekendów zostanie ukazana sztuka iluzji w dwóch różnych odsłonach – ulicznej i teatralnej. Ideą festiwalu jest pokazanie publiczności, że ten rodzaj spędzania wolnego czasu to nie tylko rozrywka. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Darwin Ortiz – najwybitniejszy twórca efektów karcianych naszych czasów. Jest to prawdopodobnie jedyna okazja, by zobaczyć jego występ w Poznaniu.

Sobota – godz. 15 i 20, Niedziela – godz. 12; Stary Rynek/Plac Wolności

W najbliższy weekend, udział w wydarzeniu jest bezpłatny

O ubiorach męskich w XIX wieku

Pierwsza prelekcja z cyklu “O ubiorach męskich w XIX wieku”, opowiadająca o męskich strojach codziennych. Chociaż wydaje się, iż moda jest domeną kobiet, to mężczyźni również ulegają jej wpływom i poddają się jej prawom. Uważa się, że to właśnie wiek XIX jest szczególny w ewolucji męskiego ubioru.

Godz. 12, Muzeum Historii Ubioru (Kwiatowa 14/2)

Cena: 8 zł – bilet ulgowy, 12 zł – bilet normalny

Przechadzki – kino, kawiarnia i spacer…

Kolejny spacer z cyklu “Przechadzki – kino, kawiarnia i spacer…” odbędzie się już w niedzielę. Wydarzenie organizowane jest w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji przez Miasto Poznań i Fundację Więcej Poznania. Podczas spaceru uczestnicy poznają historię takich miejsc jak: Wzgórze Świętego Wojciecha, Pomnik Armii Poznań, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, Kościół Świętego Wojciecha, kościół i klasztor Karmelitów Bosych.

Godz. 13, zbiórka przed Pomnikiem Armii Poznań

Udział w przechadzce jest bezpłatny

Festyn w zajezdni Franowo

Z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu na terenie zajezdni Franowo odbędzie się festyn rodzinny. Jest to doskonała okazja na spędzenie czasu z rodziną. Przygotowano wiele atrakcji – sportowych, transportowych i ekologicznych.

Godz. 12, zajezdnia Franowo

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny

Informacje pochodzą ze strony – poznan.pl