Nowe tablice wyświetlające aktualne odjazdy tramwaju czy autobus, pod rondem Kaponiera specjalne ekrany LED, które mają pomóc pasażerom w podjęciu decyzję, z którego wyjścia/przystanku najlepiej skorzystać. ZTM stawia na cyfryzację i zamierza w tym roku zainwestować sporo w system komunikacji wizualnej dla pasażerów. 

– Aktualna, czytelna i zrozumiała informacja pasażerska jest niezwykle istotnym elementem nowoczesnego transportu zbiorowego. Dlatego przykładamy dużą wagę do cyfryzacji, żeby wszyscy korzystający z komunikacji publicznej mieli do dyspozycji bieżącą informację, zarówno na przystankach lub węzłach komunikacyjnych, jak i w swoim miejscu pracy lub na smartfonie — mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Poznania.

Tablice Informacji Pasażerskiej (TIP) pokazują na bieżąco informację o odjazdach pojazdów poszczególnych linii w czasie rzeczywistym. Obecnie takich tablic jest 137, głównie w zachodniej części miasta, wzdłuż kluczowych tras tramwajowych (PST, trasa na Franowo) oraz częściowo w centrum.

– W tym roku zamierzamy mocno rozbudować ten system. Przede wszystkim chcemy, żeby TIP-y pojawiły się na przystankach w śródmieściu oraz na ważnych węzłach komunikacyjnych. Nie zapominamy o Garbarach, gdzie już wkrótce powstanie buspas — mówi dyrektor ZTM Jan Gosiewski.

Więcej tablic informacyjnych na przystankach

ZTM już podpisał umowę na dostawę i montaż 20 tablic w następujących lokalizacjach:
– przystanki Krańcowa na ul. Warszawskiej (2 tablice),
– przystanek Łomżyńska na ul. Warszawskiej (1 tablica),
– przystanek Ogrody na ul. Nowina (1 tablica),
– przystanki na węźle AWF na ulicy Strzeleckiej (2 tablice) i Drodze Dębińskiej (1 tablica),
– przystanki Rondo Solidarności na ul. Murawa (2 tablice) i Al. Solidarności (1 tablica),
– przystanki Os. Pod Lipami na ul. Słowiańskiej (2 tablice) i ul. Murawa (1 tablica),
– przystanek Os. Kosmonautów (1 tablica),
– przystanki Fredry (2 tablice),
– przystanki Wrocławska (2 tablice),
– pętla Górczyn (1 tablica),
– pętla Ogrody (1 tablica).

Także w tym roku ZTM planuje przeprowadzić i rozstrzygnąć postępowanie na dostawę i montaż kolejnych 20 tablic, które znajdą się na:
– węźle rondo Starołęka (8 tablic),
– przystankach Małe Garbary (5 tablic),
– przystankach pl. Bernardyński (3 tablice),
– przystankach pl. Ratajskiego (2 tablice),
– przystankach pl. Wielkopolski (2 tablice).

W tym roku na węźle komunikacyjnym Kaponiera, ZTM planuje zainstalować tablice LED z aktualną informacją pasażerską o najbliższych odjazdach. Tablice mają za zadanie informować o aktualnych odjazdach z przystanków dostępnych z danego wejścia oraz o odjazdach z innych przystanków w obrębie Kaponiery. To rozwiązanie ma ułatwi podjęcie decyzji pasażerowi, z którego przystanku i której linii chciałby skorzystać.