„Wiatr w żagle” – to hasło tegorocznego, 28. już Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 12 stycznia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku na poznaniaków czeka wiele atrakcji – m.in. symultana szachowa z prezydentem miasta czy jedyne w swoim rodzaju Światełko do Nieba, czyli Tytka z Glancem. 

Centrum poznańskiego Finału Orkiestry mieścić się będzie na terenie MTP: w hali nr 1 i 2 oraz w Poznań Congress Center. Przez cały dzień pieniądze do puszek Orkiestry zbierać będą tam wolontariusze i znani poznaniacy – m.in. Tomasz „Titus” Pukacki, lider zespołu Acid Drinkers. Swoją skuteczność w kwestowaniu sprawdzą również przedstawiciele władz miasta, którzy rywalizować będą w konkursie „Puszka Prezydencka”. Wygra osoba, która zbierze najwięcej pieniędzy dla WOŚP.

Hala nr 1 podzielona zostanie na cztery strefy: zdrowia, warsztatową, sportową i animacyjną. W strefie zdrowia będzie można zbadać swój wzrok i słuch, sprawdzić postawę i oddać krew. Każdy będzie też mógł dowiedzieć się, czy jest nosicielem wirusa HCV, odpowiadającego za zapalenie wątroby. Specjaliści podpowiedzą, jak odżywiać się zdrowo i chronić przed nowotworami, a na najmłodszych czekać będzie Szpital Pluszowego Misia.

W strefie warsztatowej chętni będą mogli własnoręcznie ozdobić koszulkę metodą sitodruku, poznać podstawy szycia, zmierzyć się z drukiem 3D i spróbować swoich sił w programowaniu lub udekorować orkiestrowe pierniki. Dla dzieci przygotowano warsztaty sensoplastyki.

W strefie sportowej przygotowano miejsce dla miłośników hokeja oraz rolkowisko. Będzie można zobaczyć pokazy i warsztaty piłki brazylijskiej i sztuk walk, a na lubiących wyzwania czekać będzie ścianka wspinaczkowa i automaty sprawnościowe. O godzinie 11.20 Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, rozpocznie symultanę szachową – to rodzaj rozgrywki, w której jeden gracz gra przeciwko kilku innym.

Strefa animacyjna to miejsce dla wszystkich, którzy chcą zaznać nieco spokoju. Na przygotowanych leżakach i pufach będzie można tam odpocząć przy dźwiękach muzyki lub animacjach.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu

Już o godz. 8 rano w hali nr 2 wystartuje maraton „Rowerowy Zawrót Głowy” organizowany przez Stowarzyszenie Rybczyński Team. Punktualnie w samo południe swoją siłę i wytrzymałość na rowerach przetestują prezydenci Poznania i sportowcy. Na wszystkich zgłodniałych czekać będą food trucki, które już o godz. 10 rozstawią się przed halami. Na terenie MTP pojawi się też karuzela i mobilne punkty krwiodawstwa.

W samo południe w hali Poznań Congress Center rozpoczną się licytacje (parter, wejście od hali nr 2). Będzie można zdobyć m.in. złote karty PEKA z podpisem prezydenta miasta. To karty kolekcjonerskie, ale zwycięzcy licytacji będą mogli z nich normalnie korzystać po doładowaniu.

Ponadto licytowane będą m.in. najlepsze fotografie nadesłane na konkurs “Poznań – Ludzie – Miasto” i przedstawiające najważniejsze wydarzenia minionego roku w stolicy Wielkopolski. Na aukcję trafi też szachownica z podpisami finalistów Mistrzostw Polski Mężczyzn i Kobiet w szachach klasycznych (2019 r.) czy przejazd w kabinie maszynisty pociągu Kolei Wielkopolskich. Wśród darów jest też drzewo – lipa karłowata, którą do tej pory można było zobaczyć w Klubokawiarni „Meskalina” oraz wyjątkowe spotkanie ze zwierzętami z poznańskiego zoo.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu

O godzinie 12:30 rozpoczną się koncerty na Scenie Głównej, organizowane przez Sztab Ławica przy wsparciu Estrady Poznańskiej. Zagrają: Denis HIP HOP (godz. 12:45), Ten Numer To Kłopoty – coverowe rockowanie (godz. 13:15) i Camping Hill (godz. 14:15). O godz. 15:15 będzie można obejrzeć rewię Fabulous Anima, a o godz. 15:45 na scenie pojawi się najmłodsza gwiazda – Mika. O 16:00 zagra Golden Life, a po nim – Kwartet Proforma. O 17:50 na scenie rozpocznie się licytacja Złotego Serduszka – jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po licytacji zagra poznańska grupa Wolf Spider, a następnie – Chłopcy z Placu Broni.

Wielki Finał rozpocznie się o godz. 19.50. Wtedy ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Puszka prezydenta”, a zwycięzca otrzyma wielkie piernikowe serce, wypieczone i ozdobione przez dzieci w poznańskiej Piekarni Ławica.

Następnie zebrani na terenie MTP poznaniacy wspólnie odpalą wyjątkowe Światełko do Nieba – w tym roku zamiast fajerwerków będzie to Tytka z Glancem. Każdy będzie mógł włączyć latarkę w telefonie i nałożyć na nią papierową torebkę z sercem WOŚP (torebki będą wcześniej rozdawać wolontariusze). Po Światełku do Nieba na scenie zagra Modesta Pastiche.

WOŚP zagra dla najmłodszych – tym razem zebrane pieniądze pozwolą na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu

W dniu Finału WOŚP nie będzie możliwości wjazdu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich – najbliższy parking znajduje się przy poznańskim Dworcu Głównym. Najprościej dotrzeć na miejsce komunikacją publiczną: w pobliżu MTP znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe, dworzec PKP i PKS.

Piesi będą mogli wejść na teren MTP przede wszystkim przez bramę nr 10, a także przez bramę nr 9. Finał jest imprezą masową, w związku z tym będą obowiązywały ścisłe zasady bezpieczeństwa. Na teren MTP nie będzie można wnieść ostrych i niebezpiecznych przedmiotów – szklane butelki czy ostro zakończone parasolki będą odbierane przy wejściu.