Od 1 lipca w Wielkopolsce będzie tylko jeden szpital do leczenia chorych na COVID-19. Wojewoda podjął decyzję, o likwidacji szpitala w Wolicy na południu regionu.

Szpitale jednoimienne w Polsce są wygaszane od 1 czerwca br. W Wielkopolsce zapadła decyzja o utrzymaniu dwóch placówek ze względu na sytuację epidemiczną, szczególnie na południu województwa, między innymi w Kępnie. Wojewoda podjął jednak decyzją o likwidacji szpitala w Wolicy z dniem 1 lipca. Obecnie w placówce pod Kaliszem przebywa 40 pacjentów na 120 miejsc, z kolei w Poznaniu 78 pacjentów na 406 łóżek.

– Obecnie w obu szpitalach znajduje się 118 pacjentów na 526 dostępnych miejsc. Mamy łącznie około 400 łóżek wolnych, dlatego zapadła decyzja o przywróceniu szpitala w Wolicy do normalnego funkcjonowania. Do 1 lipca mamy duży zapas czasowy — mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Szpital w Wolicy wojewoda (PiS) chciał zamknąć już na początku czerwca, ale zaprotestowali lekarze i samorządowcy. Marek Woźniak, marszałek Wielkopolski (PO), któremu podlega ośrodek, alarmował, że w Wolicy przebywa prawie 80 starych i chorych pensjonariuszy DPS. Teraz przebywa tam 40 pacjentów. Mają oni trafić do jednoimiennego szpitala w Poznaniu przy ul. Szwajcarskiej.

Co ciekawe, wojewoda likwiduje szpital jednoimienny, ale jednocześnie zaznacza, że placówka ma być gotowa na ewentualną falę zakażeń, która może nastąpić jesienią (wojewoda sugeruje, by dyrekcja nie wykonywała prac rozbiórkowych).

– Nikt z nami z urzędu wojewódzkiego nie rozmawiał na ten temat. Nie wiemy, jak będziemy finansowani w okresie przejściowym. Rząd nie zwrócił nam do tej pory pieniędzy, jakie wydaliśmy na przekształcenie w „covidowy” szpital. Tracimy pieniądze z kontraktu na leczenie raka płuca i gruźlicy, co dodatkowo pogrąża nas finansowo. W zasadzie to koniec szpitala — mówi Sławomir Wysocki dyrektor Szpitala w Wolicy, Gazecie Wyborczej.

– Gdyby szpital w Wolicy realizował umowy z NFZ w normalnym trybie, otrzymywałby miesięcznie 1 392 461,05 zł., z czego niewiele ponad milion złotych stanowiłby ryczałt. W związku z przekształceniem placówki w Wolicy w szpital jednoprofilowy przeznaczony dla pacjentów z Covid-19 i podejrzeniem zakażenia SarsCov-2, za kwiecień placówka otrzymała prawie 1,8 mln zł, a za maj (120 łóżek) oszacowana kwota to około 2,5 mln zł. Szpital w Wolicy został umieszczony w wykazie od 20 kwietnia i początkowo dysponował 69 łóżkami. Od 1 maja liczba łóżek wzrosła do 120 – mówi Agnieszka Pachciarz dyrektor WOW NFZ.

By leczyć chorych z koronawirusem, dyrekcja wydała na przystosowanie placówki 370 tys. zł.

– Teraz trzeba wyburzyć część ścian i postawić nowe, odkazić budynek i posprzątać go gruntownie. Ze względów bezpieczeństwa cały personel medyczny musi przejść co najmniej dwutygodniową kwarantannę. Nie będziemy w tym czasie leczyć ani zarabiać. Transformacja będzie nas kosztować co najmniej 600 tys. zł – tłumaczy Gazecie Wyborczej, Wysocki.

Szefowa Wielkopolskiego NFZ twierdzi, że biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych łóżek w szpitalach dla pacjentów tzw. covidowych, zabezpieczenie dla mieszkańców Wielkopolski jest w pełni wystarczające.