Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu 1 marca 2020 roku rozpocznie nabór wniosków na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych. W ramach programu spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota może zaciągnąć preferencyjną pożyczkę na przykład na instalację fotowoltaiczną PV o mocy do 50 kW.

Jako pierwsi z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy Wielkopolski. Z otrzymanej pożyczki można będzie pokryć koszty związane z zakupem i montażem kompletnych systemów fotowoltaicznych np. paneli słonecznych, a także koszty termomodernizacji budynków. – Program Słoneczne Dachy jest realizowany we współpracy narodowego i wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska.

Niższe koszty eksploatacji budynku przełożą się na niższe rachunki mieszkańców. To wielka szansa dla wielkopolskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które dzięki tej inwestycji wyjdą naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Mamy na ten cel 100 mln zł i jako Wielkopolska szansę pilotażu, dlatego zwracam się do wszystkich podmiotów, które mogą być beneficjentami – skorzystajcie, to duże przedsięwzięcie i wielka korzyść dla mieszkańców — mówił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Wraz z rozpoczęciem programu dla zainteresowanych (zarządy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych) odbędą się cykle spotkań informacyjnych. I tak dla subregionu koniński takie spotkanie odbędzie się – 04.03.2020 r. Dla subregionu kaliskiego – 12.03.2020 r., dla subregionu pilskiego – 19.03.2020 r. a dla subregionu poznańskiego – druga połowa marca tego roku.