W centrum dystrybucyjnym środków ochrony indywidualnej, które powstało kilkanaście dni temu na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, oprócz maseczek ruszyła także produkcja kombinezonów ochronnych dla pracowników służby zdrowia.

Wykrojony materiał dostarczyli wolontariusze z akcji koronazglowy.pl. Kombinezony szyją pracownicy i studenci związani z Pracownią Ubioru Unikatowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Kombinezony szyjemy z agrowłókniny. Zostaliśmy przeszkoleni, jak szyć kombinezony, pokazano nam po kolei każdy etap, mamy nadzieję, że pójdzie nam to sprawnie. Na początku myśleliśmy, że będzie to trudniejsze z tego względu, że są to większe elementy. Teraz okazuje się, że kombinezony szyje się o wiele łatwiej niż maseczkę – mówi Kinga Ludek z Pracowni Ubioru Unikatowego UAP.

Docelowo kombinezonów ma powstać kilkaset sztuk. Są one szyte na terenie uczelni w centrum dystrybucyjnym środków ochrony indywidualnej. Wolontariusze akcji koronazglowy.pl w centrum przygotowują także pakiety z wykrojonymi materiałami, z których blisko 200 poznaniaków w ramach wolontariatu szyje środki ochrony indywidualnej dla wielkopolskich placówek medycznych.

Są to pakiety z wyciętym materiałem na maseczki czy czepki. One trafiają do krawcowych, które później szyją je w domach. Uszyte czepki, maseczki znów trafiają do nas do centrum. My je dzielimy, przygotowujemy pakiety i według zgłaszanych nam potrzeb rozsyłamy do placówek medycznych na terenie Poznania i Wielkopolski – mówi Ada Orłowska – jedna z koordynatorek akcji koronazglowy.pl

W centrum powstają także przyłbice ochronne. W ich produkcje zaangażowana jest drukarnia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przyłbice są drukowane na drukarkach 3D.