Od niedzieli pociągi jadące z Poznania do Warszawy i z powrotem, nie będą jeździły objazdami przez Gniezno i Inowrocław. Pociągi wracają na swoje trasy.  

Od niedzieli czas podróży między Poznaniem a Warszawą co prawda się skróci. Teraz podróż trwa 3 godzin i 40 minut, od niedzieli ma wynieść mniej więcej 3 godzin i 10 minut. Docelowo trasę Poznań — Warszawa pociągi mają pokonywać w 2 godziny i 40 minut.

Powrót pociągów dalekobieżnych na trasę jest możliwy po uzyskaniu pozytywnych wyników prób obciążeniowych, które odbywały się w ostatnich dniach. Sprawdzano m.in. mosty kolejowe na Kanałach Warta — Gopło i Grójeckim.

Próby były tzw. próbami dynamicznymi. Do testów wykorzystano lokomotywę Gama. Ważący ponad 80 ton i długi na prawie 20 metrów pojazd kilkukrotnie przejeżdżał każdym torem na obu obiektach: na moście na Kanale Warta – Gopło z prędkością 140 km/h, na Kanale Grójeckim o 20 km/h szybciej. To docelowe prędkości, które będą obowiązywać na mostach – mówi Radosław Śledziński z PKP PLK.

Próby obciążeniowe były ostatnim testem nowych obiektów przed wznowieniem ruchu na linii Poznań — Konin — Warszawa. Od niedzieli 9 czerwca, pociągi ponownie będą jeździć odcinku m.in. przez Konin i Koło. Prace na trasie Poznań – Warszawa planowane są do końca 2020 r. Ich koszt to ponad 2 miliardy złotych.