Znicze zapłonęły dziś na najstarszej nekropoli Poznania. Oficjalna delegacja władz województwa i miasta w zupełnej ciszy złożyła dziś kwiaty i oddała cześć zasłużonym Wielkopolanom. Na cmentarzu na wzgórzu św Wojciecha, kwiaty złożono między innymi na grobach byłych prezydentów Poznania i pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego gen. Stanisława Taczaka. 

To już nasza tradycja. Kwiaty składamy w ciszy, by w ten sposób oddać pokłon tym, którzy zasłużyli się dla Poznania i Wielkopolski. W ten sposób chcemy oddać im szacunek – mówił dziennikarzom już po uroczystości prezydent Jacek Jaśkowiak.

Delegacja w skład w której wchodzili prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta poznański Jan Grabkowski, przewodniczący rady miasta Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele arcybiskupstwa i żołnierzy, złożyła kwiaty na grobach byłych prezydentów Poznania Jarogniewa Drwęskiego, Cyryla Ratajskiego. Kwiaty złożono także na grobie Stanisława Taczaka, Hipolita Cegielskiego i premiera Stanisława Mikołajczyka.

Na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan od rana kwestowali przewodnicy PTTK oddziału Poznań. Zbierali pieniądze na renowacje grobów i grobowców na najstarszej nekropoli. Zbiórki prowadzą od 18 lat. Do tej pory udało mi się zebrać ponad 130 tysięcy złotych. Dzięki temu odremontowano kilkadziesiąt grobów.

 

kontakt