Uważam za idiotyzm i działanie antydemokratyczne deklaracje wzywające do bojkotu wyborów – mówi wicemarszałek Sejmu z PiS, Ryszard Terlecki i zapowiada wprowadzenie komisarzy w samorządach, które odmówią organizacji wyborów. Odmowę przeprowadzenia wyborów zapowiadał min prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, tłumacząc, że nie może zmusić ludzi do pracy w komisjach w czasie trwania epidemii.

Samorządy są też częścią władzy państwowej. One nie mogą sobie działać poza prawem. Oczywiście są przepisy, które umożliwiają postępowanie wobec takich osób, które chcą się ustawić ponad prawem. Można wyznaczyć komisarzy. Niech ci samorządowcy, którzy teraz buńczucznie zapowiadają, że złamią prawo, liczą się ze stratą stanowisk – powiedział Wirtualnej Polsce wicemarszałek Sejmu

To kolejny polityk PiS, który przekonuje, że wybory 10 maja powinny się odbyć. Wicemarszałek jest jednak pierwszą osobą, która straszy pozbawieniem stanowisk samorządowców, którzy odmówią przeprowadzenia wyborów.

Wszystkie sondaże wskazują, że największe szansę na wygraną Andrzej Duda ma w wyborach, które przeprowadzone zostałyby w maju. Udział w tych wyborach deklaruje w największym stopniu elektorat obecnego prezydenta.

PiS wprowadziło zmiany w kodeksie wyborczym, które pozwalają głosować korespondencyjnie osobom po 60-tym roku życia oraz przebywającym w kwarantannie.