8 osób zostało zatrzymanych przez poznańskich policjantów z Centralnego Biura Śledczego. Sprawa dotyczy wyłudzania podatku VAT podczas handlu olejem rzepakowym, kawą i artykułami chemicznymi. Według śledczych Skarb Państwa mógł być narażony na straty sięgające 38 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że firmy, które były reprezentowane przez podejrzanych, w ciągu dwóch lat (2015 – 2016) nie odprowadzały do Skarbu Państwa podatku. Jak ustalono, handel olejem rzepakowym, kawą i artykułami chemicznymi pomiędzy firmami biorącymi udział w przestępczym procederze w znacznej części był fikcyjny i niezgodny z wystawianymi dokumentami w postaci faktur VAT, CMR i innymi.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, zatrzymali 8 osób. Tym razem działania zostały przeprowadzone w woj. śląskim, świętokrzyskim i małopolskim — informują policjanci.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy i popełnienia przestępstw karno- skarbowych narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku VAT w kwocie ok. 38 milionów złotych.

Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych w postaci pieniędzy i samochodów. Sprawa jest rozwojowa. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.