Podróż samolotem do odległych zakątków świata może być ekscytującym, ale i wyczerpującym doświadczeniem. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na to, aby latanie było dla nas bardziej komfortowe i przyjemne.

Samoloty latające na długich trasach zwykle mają minimum dwie klasy: ekonomiczną i biznes, ale jest też trzecia klasa dużo bardziej luksusowa, premium. Te dwie ostatnie kosztują oczywiście o wiele więcej niż bilet w klasie ekonomicznej, ale o wiele więcej też oferują. Począwszy od osobnego stanowiska przy odprawie, przez wygodniejsze miejsca w samolocie po specjalne pokładowe menu.

Jeżeli jednak stać nas tylko na bilet w klasie ekonomicznej nie oznacza to, że nasza podróż musi być udręką. Wręcz przeciwnie. Już na etapie kupowania biletu możemy wybrać dla siebie najlepsze miejsce w samolocie (czasami kosztuję to trochę więcej niż podstawowy bilet, ale na pewno nie zrujnuje nam budżetu naszej podróży).

I tak, jeśli boimy się latać, warto wybrać miejsce na wysokości skrzydła. Jest tu trochę głośniej, ale najspokojniej w razie turbulencji. Ruchy maszyny są najbardziej odczuwalne z tyłu samolotu. Warto podróżować samolotem w nocy i rano (wtedy turbulencji jest mniej, z uwagi na niższą temperaturę powietrza). Na pewno psychiczne poczucie komfortu daje nam miejsce blisko wyjścia awaryjnego.

fot. zdjęcie poglądowe

Jeśli potrzebujemy więcej miejsca: lepiej latać liniami regularnymi — tanie linie obniżają ceny biletów właśnie kosztem oferowanej pasażerom przestrzeni. Pamiętać należy, że samolotową przestrzeń może zmniejszyć pasażer przed Tobą, jeśli rozłoży swój fotel. Takiego ryzyka nie ma w pierwszym rzędzie i przy wyjściu awaryjnym (przed nim jest pusty rząd). Najgorzej jest w ostatnim rzędzie, gdzie fotel nie jest rozkładany, a pasażera przed nami ma tak możliwość.

Podczas rejsu samolotem najlepiej sprawdza się wygodny strój. Komfortowe ubranie i stabilne obuwie jest szczególnie istotne w przypadku długich, międzykontynentalnych lotów. W przypadku Pań zapomnieć należy o szpilkach. Oprócz tego, podczas długiego rejsu z przesiadkami, kilkukrotnie trzeba ściągać buty do kontroli bezpieczeństwa, czasami po schodkach samolotu wejść bądź zejść z bagażem podręcznym czy nawet podbiec. Im Twoje obuwie i ubranie będzie wygodniejsze, tym większy komfort podróży.

fot. zdjęcie poglądowe

Chcąc zachować dobre samopoczucie podczas długiego lotu, warto pamiętać o ćwiczeniach. Co jakiś czas, a najlepiej co godzinę można wstać i przejść się korytarzem. Siedząc w fotelu, wykonać m.in. spokojne krążenie głową, barkami i stopami.

Żeby w podróży samolotem nam się nie nudziło, w podręcznym bagażu powinna znaleźć się ulubiona książka lub gazeta. Na iPadadzie czy laptopie, możemy wgrać sobie ciekawy film czy muzykę, co na pewno pomoże nam zrelaksować się podczas lotu.

fot. zdjęcie poglądowe

No i rzecz najważniejsza. Podróż samolotem to najbezpieczniejszy i najszybszy sposób na podróże po Polsce, Europie czy świecie.

Powyższy materiał jest ARTYKUŁEM SPONSOROWANYM przez  Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. im. Henryka Wieniawskiego.