Nazywany jest perłą Dalmacji, a niektórzy przez architekturę starówki nazywają go „małym Rzymem”. Zadar jedno z najpiękniejszych miast Chorwaci z Poznania, jest dosłownie na wyciągniecie ręki. Po 100 minutach lotu możemy ciszyć się dalmackimi klimatami.

Zadar położony jest w środkowej Dalmacji. W swojej historii przechodził z rąk do rąk. Najpierw został podbity przez Rzymian i stał się kolonią o nazwie Iadera. Później zajęli go Wenecjanie. Jako miasto portowe było wielokrotnie atakowane przez Turków. Weneckie rządy w XVIII wieku zostały zamienione na władzę Austriaków, a następnie Zadar był miastem należącym do Włoch, do 1943 roku, kiedy okupowali go Niemcy. Alianckie bombardowania zniszczyły wiele z historycznego centrum, które zostało odbudowane po wojnie jugosłowiańskiej z 1991 roku.

fot. archiwum prywatne

Miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić, jest Stare Miasto. Jest jedną z piękniejszych chorwackich starówek z zabytkowymi kościołami i pięknymi uliczkami. Symbolem tego miejsca jest i jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest kościół św. Donata, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji.

 

Ogromną zaletą miasta jest położenie w stosunkowo niewielkiej odległości od czterech parków narodowych: Jeziora Plitwickie. Wodospady Krka, Paklenica i Północny Velebit.

fot. archiwum prywatne

Jeśli dobrze ułożymy plan wycieczki, to na pewno cześć tych atrakcji będziemy mogli zobaczyć, planując sobie długi weekend w ostatnim tygodniu września. Z Poznania wylecimy do Zadaru o 7:00 w czwartek 26 września. W stolicy środkowej Dalmacji jesteśmy o godzinie 8:45. Aby rzeczywiście był to długi weekend, z Zadaru do Poznania wylecimy w poniedziałek 30 września o godzinie 16:10. O 17:45 jesteśmy w stolicy Wielkopolski. Koszt biletu lotniczego w dwie strony to … niecałe 500 złotych.

źródło : www.skyscanner.pl

Nocleg dla dwóch osób na cztery noce w ładnym apartamencie z bliskim dostępem do plaży i niedaleko centrum miasta można już znaleźć za nieco ponad 600 złotych.

źródło : www.booking.com

Na koniec warto dodać, że średnia temperatura we wrześniu w Zadarze wynosi 24 stopnie Celsjusza. Idealna więc pogoda na zwiedzenie. Udanej podróży.

Powyższy materiał jest artykułem sponsorowanym przez  Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. im. Henryka Wieniawskiego.