2 milionów złotych z pieniędzy unijnych na wsparcie branży game development, aby promować na arenie międzynarodowej lokalne studia produkcji gier komputerowych. Tak umowę na wsparcie wielkopolskiej branży komputerowej podpisało miasto z samorządem województwa. 

Branża gier komputerowych jest bardzo innowacyjna. Widać to po tym, w jakim kierunku idą poznańskie targi — Game Arena i Pyrkon są w pierwszej trójce pod względem liczby odwiedzających. Popularne gry, jak np. „Wiedźmin” czy „Cyberpunk 2077” z Keanu Reevesem w roli głównej, która premierę będzie miała w przyszłym roku, pokazują, jaki ogromny nośnik marketingowy mogą nieść za sobą takie produkcje. Te gry akurat nie powstały na terenie Wielkopolski, ale wierzymy, że wspierając ten rynek, będziemy mogli za kilka lat świętować podobne sukcesy — tłumaczył Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Prace nad wnioskiem projektu „ZaGRAjmy w Wielkopolsce”, rozpoczęły się już w czerwcu 2018 r. Dzięki niemu lokalne studia gamedev, tworzące gry komputerowe, wezmą udział w wydarzeniach targowych w Europie i Stanach Zjednoczonych.  Ten projekt – jak tłumaczą urzędnicy – to reakcją na prężnie rozwijającą się branżę game development, która w Poznaniu obejmuje już około 30 studiów. „ZaGRAjmy w Wielkopolsce” jest unikatowym, pierwszym tego typu pomysłem realizowanym przez polskie miasto.

– To bardzo interesujący projekt. Wiemy, jak znaczący w Polsce jest przemysł gier komputerowych. Podobnie jest w naszym województwie. Chcemy pokazać innowacyjność wielkopolskich przedsiębiorstw zajmujących się tą sferą produkcji — mówi marszałek Marek Woźniak.

Wartość sektora gamedev globalnie jest szacowana na 135 miliardów dolarów, natomiast w Polsce kształtuje się na poziomie 541,5 milionów dolarów. Branża producentów gier komputerowych najprężniej rozwija się w dużych miastach. Polscy twórcy są odpowiedzialni za sukcesy takich gier jak: seria Wiedźmin, Frostpunk, czy Cyberpunk.