“Galeria w Witrynach” to niecodzienny projekt jaki wspólnie postanowił zrealizować Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Nowy projekt tymczasowych ekspozycji w różnych, niegaleryjnych miejscach Poznania, ma celu możliwość spotkania ze sztuka w punktach, które do tej pory nie kojarzyły się z kulturą.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych postanowił nieodpłatnie, na okres 2-3 tygodni udostępnić puste lokale (na początek 5 lokali) artystom związanym z Uniwersytetem Artystyczny w Poznaniu. Przez kilkanaście dni każdy poznaniak – ale nie tylko – będzie mógł poobcować ze sztuką w miejscach, które do tej pory były sklepami, punktami usługowymi czy gastronomicznymi. Co 2 – 3 tygodnie artyści będę prezentować się w innych miejscach Poznania. Projekt jest o tyle ciekawy, że w czasach reżimu sanitarnego umożliwia każdemu w sposób bezpieczny zwiedzanie wystawy.

Celem działań artystycznych w witrynach nie jest jednak rewitalizacja miejsc wspomagająca rynek nieruchomości, lecz prezentacja alternatywnych niestandardowych myśli i kulturowych odniesień. Sztuka w witrynach, niewątpliwie, pełni rolę odwróconego procesu gentryfikacji i służy polityce wspólnotowej – mówi prof. Maciej Kurak – Prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i zarazem kurator wystawy.

źródło : materiały prasowe UAP

Pierwsza odsłona projektu prezentuje twórczość artystów plakatowych łącząc w sobie 3 różne wydarzenia, które zorganizowane zostały w ramach programu Miejskie Galerie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Poznań Art Week 2020. Po pierwsze, witryny prezentują plakat Jana Jerzmańskiego, który otrzymał Grand Prix w konkursie „Poznań na plakacie”. Po drugie, prezentowane są dwa plakaty autorstwa Yossi Lemela z jego projektu poświęconego epidemii „Podróż do pandemii”. Ten izraelski artysta jest laureatem Nagrody im. Jana Lenicy przyznawanej przez Muzeum Narodowe w Poznaniu. Po trzecie wreszcie prezentowany jest wybór plakatów Grzegorza Marszałka, nestora poznańskiego plakatu, profesora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który zasłynął swoją działalności wydawniczą, m.in. projektem layoutu poznańskiego IKS-a.