Rozstrzygnięto konkurs na projekt placu zabawa na składowisku odpadów w Suchym Lesie. Konkurs przygotowany przez Zakład Zarządzania Odpadami w Poznaniu oraz Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu skierowany był do studentów kierunków projektowych UAP.

Konkurs składał się z dwóch tematów. W pierwszym studenci musieli przygotować koncepcję ścieżki edukacyjno-informacyjnej i placu zabaw na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie.  W swoim projekcie studenci musieli uwzględnić plac zabaw na którym będą znajdować się elementy do zabawy wykonane z opon, palet oraz atrakcja promująca ideę segregacji i wiedzę o utylizacji i recyklingu odpadów. Na terenie ścieżki powinny znaleźć się też elementy małej architektury jak ławki i kosze na śmieci a także między innymi wiata edukacyjna oraz tablica edukacyjną o segregacji odpadów z obracanymi elementami.

Drugi temat zakładał zaprojektowanie atrakcji (gry-zabawy) z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz mobilnej wystawy dotyczącej działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Wystawa powinna być tak skonstruowana, aby była łatwa w montażu i demontażu oraz możliwa do zainstalowania w różnych przestrzeniach.

Do konkursu zgłoszono 24 projekty (14 w zakresie pierwszym oraz 10 w zakresie drugim). Jury  oceniało projekty biorąc pod uwagę 4 kryteria: spełnienie warunków określonych w regulaminie konkursu, walory plastyczne projektu, walory kompozycyjne oraz możliwości technologiczne wykorzystania projektu.

Zakres 1 – Projekt na koncepcję ścieżki edukacyjno-informacyjnej i placu zabaw na terenie składowiska odpadów w Suchym Lesie

I miejsce: Gabriela Sarnowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

II miejsce: Sandra Shawkat, Alicja Sowińska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

III miejsce: Alina Krupinskaya, Barbara Swadźba, Katarzyna Orłowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

Zakres 2 – Zaprojektowanie atrakcji (gry-zabawy) z wykorzystaniem materiałów z recyklingu oraz mobilnej wystawy dotyczącej działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.

I miejsce: Ewa Moctezuma Sanchez (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

II miejsce: Zofia Stachowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

III miejsce: Gabriela Sarnowska (Wydział Architektury Wnętrz i Scenografii)

„Zgłoszone prace były na bardzo wysokim poziomie. Cechowały je niezwykle kreatywne podejście do określonego w konkursie zadania, profesjonalizm opracowania oraz nierzadko pewien koncepcyjny rozmach. W obu zakresach zwyciężyły intrygujące wizje projektowe, które można by nazwać architekturą z palet. Oba projekty cechuje oryginalny pomysł, ciekawa kompozycja przestrzeni oraz stosunkowo proste możliwości realizacyjne projektu – mówi opiekun konkursu dr Mikołaj Stankowski z III Pracowni Architektury Wnętrz.