Po słynnej już reasumpcji, czyli powtórce głosowania, którą zarządziła marszałek sejmu Elżbieta Witek – poseł Adam Szłapka złożył zawiadomienie do prokuratury na – Jarosława Kaczyńskiego.

Poseł Koalicji Obywatelskiej uważa, że to Jarosław Kaczyński wydaje wszystkie ważne decyzje w rządzie PiS i chce by prokuratura postawiła mu zarzuty w związku z ogłoszeniem powtórki głosowania. Poseł uzasadnia to tak:

W ubiegłym tygodniu w Sejmie doszło do złamania podstawowych elementów regulaminu sejmu i naruszenia zasad parlamentaryzmu.Parlamentarzyści zagłosowali za wnioskiem o odroczenie obrad. Rola pani marszałek Witek w tym momencie polegała na zamknięciu obrad, jednak wbrew regułom przeprowadziła reasumpcję głosowania. Podejrzewam, że Marszałek Witek powie, że tylko wykonywała rozkazy. Ale to nie jest jedyna osoba, która powinna ponieść odpowiedzialność. System polityczny w Polsce wygląda dziś tak, że wszystkie decyzje podejmuje Jarosław Kaczyński. Takie działania również opisane są w kodeksie karnym – mówi o tym art. 18 par. 1 Kodeksu Karnego w sprawie sprawstwa kierowniczego. Dlatego w związku z tym artykułem składam dzisiaj zawiadomienie do prokuratury na Jarosława Kaczyńskiego, jako osoby odpowiedzialnej za łamanie prawa w Polsce – informuje poseł Szłapka w komunikacie prasowym

Opozycja chce odwołać Elżbietę Witek z funkcji marszałka sejmu za ogłoszenie powtórki głosowania, choć zdaniem opozycji, nie było ku temu żadnych podstaw. Trwają negocjacje, do niezbędnej większości potrzebne są głosy min. Konfederacji, która chce min. poparcia opozycji pod projektami ustaw, bardzo kontrowersyjnymi z punktu widzenia partii opozycyjnych. Rozmowy cały czas trwają i do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, czy marszałek Witek uda się obronić stanowisko.

PiS twierdzi, że powtórka głosowania odbyła się zgodnie z prawem. Marszałek Witek mówiła początkowo o opiniach pięciu prawników, na podstawie których podjęła decyzję. Potem okazało się jednak, że część opinii pochodzi sprzed lat a sami ich autorzy tłumaczyli, że dotyczyły zupełnie innej sytuacji.