Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku, w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu – mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

Na ulicach w pobliżu większości cmentarzy prędkość zostanie ograniczona do 30 km na godz. Niektóre z tych zmian obowiązują już od ostatniego weekendu, większość zakończy się 4 listopada.

By usprawnić ruch samochodów na wąskich ulicach wokół niektórych cmentarzy wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. W związku z wprowadzeniem w niektórych miejscach zakazu ruchu samochodów ciężarowych wyznaczone zostaną objazdy dla tych pojazdów. Będą dodatkowe miejsca parkingowe – na lewych pasach ruchu i w pasach rozdziału jezdni (Górczyn, Miłostowo, św. Antoniego, ul. Grunwaldzka) lub na poboczach ulic (ul. Lutycka, ul. Szczawnicka, ul. Morasko).

– Prawie wszędzie w pobliżu cmentarzy zostanie wyłączona sygnalizacja świetlna, prosimy więc o zwracanie uwagi na to, co będą pokazywać policjanci i gdzie będą kierować samochody, jeśli jakaś ulica będzie zatłoczona – mówi kom. Przemysław Kusik, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – By było bezpieczniej, razem z miejskim inżynierem ruchu wprowadziliśmy kilka modyfikacji. Na Miłostowie wyznaczyliśmy miejsca parkingowe typu “wysadź i jedź”. Będą one w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia na cmentarz, będzie więc można podjechać, zatrzymać na chwilę auto, wysadzić osoby, które mają problemy z poruszaniem się i odjechać, by znaleźć docelowe miejsce parkingowe.

Przy cmentarzu na Miłostowie uruchomione zostanie też dodatkowe przejście dla pieszych – na wysokości pętli tramwajowej. Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości, by ruch odbywał się płynnie, ale bezpiecznie.

Na Junikowie po lewej stronie ul. Cmentarnej, przy ogrodzeniu cmentarza – czyli tam, gdzie w dniu Wszystkich Świętych jest najwięcej pieszych – nie będzie możliwości parkowania. Chodzi o to, by piesi – w tym również matki z dziećmi w wózkach – mogli poruszać się bez problemów i bezpiecznie.

Największe zmiany będą we Wszystkich Świętych. Uruchomione zostaną cztery dodatkowe linie tramwajowe – 31, 32, 33 i 34, które połączą odpowiednio: Junikowo z Miłostowem, Piątkowo z Miłostowem, Junikowo z Miłostowem oraz Rataje z Miłostowem. Zwiększona również zostanie częstotliwość kursowania pozostałych tramwajów dojeżdżających do cmentarzy. Na Miłostowo dojeżdżać będzie 35 tramwajów w ciągu godziny, a na Junikowo – 40.

W dniu Wszystkich Świętych komunikacja miejska i podmiejska jeździć będzie według świątecznego rozkładu jazdy (tylko autobusy linii nr 690 będą kursować według roboczego rozkładu jazdy). Przez cały dzień linie nr 6 i 15 będą wydłużone do Junikowa, linia nr 7 zamiast do Zawad skierowana zostanie do Miłostowa. Do Miłostowa przez cały dzień będzie wydłużona też linia nr 13. Linie nr 1, 6, 7, 8, 13 i 15  kursować będą częściej. Uruchomiony też zostanie specjalny autobus (linia nr 113), który kursować będzie na trasie: Rondo Śródka – Podwale – Zawady – Główna – Gnieźnieńska/Cmentarz – Bałtycka – Gdyńska – Główna – Podwale – Zawady – Rondo Śródka (1 listopada kursy odbywać się będą co 10 minut).

 

kontakt