Abp. Stanisław Gądecki wydał oświadczenie w sprawie “aktów nienawiści wobec katolików w Polsce”. 

O oświadczeniu arcybiskupa poinformowało na Twitterze biuro prasowe episkopatu.

W swoim oświadczeniu przewodniczący KEP nawiązuje wprost do ostatniej kampanii do europarlamentu. Pojawiło się wówczas sporo głosów krytycznych dla Kościoła. W dużej mierze wynikało to z emisji filmu braci Sekielskich, którzy pokazali mechanizm ukrywania pedofilów przez Kościół. Arcybiskup twierdzi, że po owej krytyce zaczęło dochodzić do ataków na księży.

Gdy w lipcu 2016 r. zamordowano w Normandii księdza Jacques’a Hamela podczas sprawowania Mszy św. wydawało się nam, że w Polsce takie rzeczy nie mogą się zdarzyć (…) Niestety, w ostatnich tygodniach, zwłaszcza w trakcie trwania kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego, miało miejsce wiele zdarzeń poddających w wątpliwość moją wcześniejszą konstatację – napisał Przewodniczący Episkopatu Polski.

Abp. Gądecki uważa także, że parady równości, w czasie których krytykuje się kościelny konserwatyzm, mają wzbudzać agresje w stosunku do Kościoła.

Oficjalnie powodem organizacji takich marszów jest troska o większą tolerancję w społeczeństwie, tymczasem stają się one miejscem obscenicznych prezentacji oraz sposobnością do okazywania pogardy wobec chrześcijaństwa, w tym także do parodiowania liturgii eucharystii, oraz do nawoływania do nienawiści w stosunku do Kościoła i osób duchownych – napisał Przewodniczący Episkopatu w oświadczeniu.

Cały list abp. Gądeckiego znaleźć można TUTAJ