Choć minęło już sporo czasu od momentu wystartowania uczestników na 23. Poznań Maratonie, dopiero teraz ujawniono szokującą informację o pewnych zmianach, które zaszły na podium w kategorii kobiet. 31-letnia Celestine Temko Kwachuwai została zdyskwalifikowana. Dlaczego? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.
23. Poznań Maraton – tysiące biegaczy, wielkie emocje i niespodziewany zwrot akcji
23. Poznań Maraton odbył się 13 października, czyli ponad miesiąc temu. Przyciągnął jak co roku tysiące uczestników z Polski i zza granicy, którzy łakną niezwykłych emocji, długich dystansów i pobijania rekordów. Tym razem blisko 4 tysiące biegaczy z 33 różnych państw musiało zmierzyć się dodatkowo z trudnymi warunkami pogodowymi w postaci dużego wiatru i deszczu. To nie powstrzymało ich przed osiągnięciem wspaniałych wyników.
Jedną z triumfujących kobiet dotychczas była debiutantka tegorocznego maratonu pochodząca z Kenii, Celestine Temko Kwachuwai, której udało się jako pierwszej (wśród żeńskich uczestniczek) przekroczyć linię mety z imponującym czasem 2:31:40. Jej zwycięstwo nie trwało jednak długo. O zmianach poinformowali sami organizatorzy wydarzenia.
Zapadła decyzja o zdyskwalifikowaniu zwyciężczyni. Jak wygląda obecne podium 23. Poznań Maraton?
21 listopada organizatorzy poinformowali o przeprowadzonych testach antydopingowych na Celestine Temko Kwachuwai podczas 23. Poznań Maratonu. Dziś już mamy pewność, że wyniki Kenijki wykazały obecność zabronionej substancji w organizmie. Skutkowało to całkowitym skreśleniem z listy zwycięzców w klasyfikacji generalnej kobiet.
Dla niektórych uczestniczek była to korzystna zmiana. Po wprowadzeniu zmian, podium prezentuje się następująco:
- Daiana Ocampo (Argentynka) z czasem 2:33:57
- Izabela Paszkiewicz (Polka) z czasem 2:37:47
- Lina Kiriliuk (Litwinka) z czasem 2:41:46
Daiana Ocampo awansowała tym samym na pierwsze miejsce, Izabela Paszkiewicz wskoczyła na drugie miejsce, zaś Lina Kiriliuk znalazła się w pierwszej trójce.
Co dalej? Konsekwencje dla zdyskwalifikowanej uczestniczki
Za przekroczenie mety czeka nagroda pieniężna w postaci 20 tysięcy złotych i co ważne, kwota zawsze wypłacana jest dopiero po przeprowadzonych badaniach antydopingowych. Możesz zatem się domyślać, jakie konsekwencje spotkały uczestniczkę z Kenii za sportowe oszustwo. Na jej konto nie wpłynie nic.
Warto wspomnieć, że to nie pierwsza taki przypadek w historii poznańskiego maratonu. W 2012 roku Edwin Kosgei Yator, pochodzący z Kenii, również zastosował zabroniony doping, co spotkało się z lawiną krytyki. Kilka lat później Bogdan Semenowicz z Ukrainy powtórzył sytuację z niedozwolonym środkiem. Sportowcy najwyraźniej nie uczą się na błędach.
Źródła:
- Zwyciężczyni 23. Poznań Maratonu zdyskwalifikowana! Znamy powód. Zobacz oficjalne wyniki biegu, gloswielkopolski.pl, Dostępne na: https://gloswielkopolski.pl/zwyciezczyni-23-poznan-maratonu-zdyskwalifikowana-znamy-powod-zobacz-oficjalne-wyniki-biegu/ar/c2p2-27011379
- Oficjalne wyniki 23. Poznań Maratonu, marathon.poznan.pl, Dostępne na: https://live.sts-timing.pl/mp2024/
- Zwyciężczyni 23. Poznań Maratonu zdyskwalifikowana za doping, biegowe.pl, Dostępne na: https://biegowe.pl/2024/11/zwyciezczyni-23-poznan-maratonu-zdyskwalifikowana-za-doping.html