23. Poznań Maraton odbędzie się w niedzielę 13 października 2024 roku, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu oraz zmianami tras pojazdów MPK. Trasa biegu, prowadząca przez wiele kluczowych ulic miasta, będzie zamknięta dla ruchu kołowego w godzinach od 7:45 do 16:00. Ulica Grunwaldzka zostanie zamknięta wcześniej. To właśnie tam przewidywane są największe utrudnienia. Poszczególne odcinki trasy będą jednak otwierane stopniowo, po przebiegnięciu ostatniego zawodnika. Poznaniacy muszą być gotowi na objazdy i zmiany w komunikacji miejskiej.
Czym jest Poznań Maraton?
Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza to prestiżowy bieg uliczny organizowany co roku w październiku przez Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Od lat jest jednym z największych wydarzeń sportowych tego typu w Polsce i Europie Środkowej. Do 2011 roku był największym maratonem w kraju, a w międzynarodowym rankingu w 2011 roku zajął 71. miejsce. Przyciąga biegaczy z całej Polski i zza granicy, w tym osoby publiczne, jak prezydent Poznania Ryszard Grobelny czy posłanka Iwona Guzowska. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w kalendarzu biegowym, łączące sportową rywalizację z promocją miasta.
23. Poznań Maraton – trasa uczestników
Bieg w ramach Poznań Maraton 2024 rozpocznie się o godzinie 9:00 na ul. Grunwaldzkiej. Zawodnicy skierują się w stronę Enea Stadionu, a następnie ulicami Bułgarską i Bukowską pobiegną w kierunku Lotniska Ławica. Kolejne kilometry trasy przebiegną przez ulice Złotowską, Owczą i Cmentarną, by ponownie trafić na Grunwaldzką. Trasa prowadzić będzie dalej przez Raszyn do ul. Hetmańskiej, a końcowy odcinek obejmie rondo Starołęka.
Jak informuje MPK Poznań, maratończycy skierują się w stronę Rataj, a następnie pobiegną wzdłuż Jeziora Maltańskiego i katedry. Trasa poprowadzi ich także przez Stare Miasto oraz dzielnicę Sołacz. Ostatnie 10 kilometrów maratonu przebiegną ulicami Niestachowską, św. Wawrzyńca, Polską i Bułgarską. Z ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu budynku Bałtyk, zawodnicy skręcą na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich, by ostatecznie zakończyć bieg na Placu Marka.
23. Poznań Maraton – zamknięte ulice
Jak już było wspomniane, główne ulice Poznania będą zamknięte dla ruchu kołowego od 7:45 do 16:00, między innymi Grunwaldzka, Bułgarska, Hetmańska, Piłsudskiego i Estkowskiego. Na tych odcinkach ruch zostanie wznowiony dopiero po przebiegnięciu ostatniego uczestnika. Wyjątkowo ulica Grunwaldzka, od ul. Szylinga do ul. Roosevelta, zostanie zamknięta już od 6:00, co wpłynie na dojazd do pobliskich miejsc, takich jak Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Karetki będą musiały dojeżdżać od strony ulicy Przybyszewskiego.
Zmiany w komunikacji miejskiej w związku z maratonem zostaną wprowadzone od godziny 9:00 lub od pierwszych kursów. Aby usprawnić transport, uruchomione będą dodatkowe linie tramwajowe o numerach 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58 i 59.
Szczegółowy opis zmian ruchu można znaleźć na stronie ZTM Poznań.
Mapa trasy wraz z opisem
Dla kierowców przygotowano poglądową mapę trasy wraz z jej opisem, aby ułatwić bezpieczne poruszanie się po mieście w niedzielę. Widoczna poniżej:
Jak korzystać z mapy utrudnień?
- Cienka granatowa linia wskazuje na trasę maratończyków, a umieszczone na niej podwójne poprzeczne czerwone kreski oznaczają śluzy, które umożliwią przekraczanie trasy – będą one otwarte przed startem oraz w przerwach między grupami biegaczy
- Jasnoniebieskie poprzeczne kreski oznaczają przejazdy bezkolizyjne, które będą dostępne przez cały czas trwania biegu. Dotyczą one przejazdów: ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską, ulicą Krzywoustego nad Inflancką, ulicą Niestachowską nad Warmińską, poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą – ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego)
- Zielone linie sugerują najlepsze trasy dojazdu do centrum miasta oraz innych kluczowych miejsc, takich jak: dworzec kolejowy i Międzynarodowe Targi Poznańskie od strony autostrady A2
- Czerwoną linią natomiast zaznaczono zalecany dojazd do Lotniska Ławica (zalecane jest kierowanie się ulicą Świętego Wawrzyńca: z północy Poznania ulicą Niestachowską, a z centrum Dąbrowskiego i Żeromskiego. Następnie należy jechać Dąbrowskiego do Przeźmierowa, a potem zjechać w ulice Wichrową i Rzemieślniczą, by dotrzeć do Rynkowej. Po skręcie w Bukowską trasa prowadzi prosto w stronę lotniska.)
Gdzie można uzyskać informacje o utrudnieniach?
Informacje o zamkniętych ulicach i zmianach w komunikacji można uzyskać, dzwoniąc pod numer 502 622 438 od czwartku do niedzieli (10-13 października) lub na infolinię Poznań Kontakt: 61 646 33 44, która jest czynna codziennie od 7:30 do 20:00. Koordynator w tej sprawie udzieli informacji dotyczących zamkniętych ulic i jaki objazd najlepiej wybrać. Dodatkowo powie, jakie dokładnie linie tramwajowe i autobusowe zmieniły swój kurs i którędy pojadą tymczasowe linie.
Więcej informacji na stronie marathon.poznan.pl