W Poznaniu trwa intensywna budowa AND2, najwyższego budynku w mieście, który osiągnął już wysokość ponad 116 metrów. Nowoczesny wieżowiec z 25 piętrami ma stać się nie tylko wizytówką stolicy Wielkopolski, lecz również kluczowym punktem dla lokalnych przedsiębiorców oraz mieszkańców. Prace budowlane zbliżają się do finału, a oczekiwania związane z nową lokalizacją biurową są ogromne. W artykule przyjrzymy się aktualnemu statusowi budowy, przewidywanej funkcji budynku oraz jego wpływowi na rozwój Poznania.
AND2 niedługo wykończony. Jak idą ostatnie postępy na budowie?
AND2 to imponujący biurowiec klasy A, który obecnie powstaje przy placu Andersa w Poznaniu. Z wysokością 116 metrów, osiągniętą we wrześniu zeszłego roku, wieżowiec ten stał się najwyższym budynkiem w mieście i największym biurowcem w Wielkopolsce. Składa się z imponujących 26 kondygnacji. To wręcz pionierska koncepcja i nowoczesne technologie.
Prace budowlane nad AND2 idą pełną parą. Jeszcze niedawno można było zauważyć dynamiczny rozwój elewacji wykonanej z innowacyjnego szkła i aluminium. Zastosowanie tych materiałów nie tylko nadał budynkowi nowoczesny wygląd, lecz także zapewnił wysoką efektywność energetyczną. Kolejnym etapem są prace instalacyjne, mechaniczne i elektryczne, a także prace wykończeniowe budynku. Generalnym wykonawcą projektu jest PORR S.A., a komercjalizacją biurowca zajmie się m.in. firma CBRE.
Co więcej, elewacja budynku została zamontowana w systemie segmentowym, co oznacza, że nie użyto rusztowań. Okna były mocowane od wewnątrz przy wsparciu specjalnej maszyny, a ściślej rzecz biorąc małych samojezdnych żurawi, przemieszczających się po stropach konstrukcji. Jest to niezwykle nowatorskie podejście, które po raz pierwszy zastosowano w Poznaniu, jak informuje Piotr Kledzik z firmy PORR S.A., generalnego wykonawcy projektu.
Wieżowiec AND2 ma zaoferować ponad 40 000 m² powierzchni. Ponadto zapewni trzy różne rodzaje przestrzeni: Palladium z piętrami o wielkości 860 m², Gold z piętrami o powierzchni 1585 m² oraz Silver, gdzie metraż pięter wynosi 2170 m². Dodatkowo najemcy będą mogli cieszyć się widokiem na panoramę Poznania z trzech tarasów, które zostaną zlokalizowane na 12. i 19. piętrze.
AND2 w Poznaniu: Pojawiły się zielone rozwiązania i nowoczesna fasada w trosce o komfort
Fasada biurowca wyróżnia się nie tylko nowoczesnym wyglądem, lecz także ekologicznymi rozwiązaniami zgodnymi z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przede wszystkim budynek jest energooszczędny. Przeszklone powierzchnie wykonano z funkcjonalnego szkła, które ogranicza ilość przepuszczanego światła, minimalizując nagrzewanie się wnętrz i zmniejszając zużycie energii na klimatyzację. Wewnętrzne żaluzje dodatkowo wspomagają kontrolę nad nasłonecznieniem. Zamontowano również panele fotowoltaiczne, które będą produkować energię, redukując emisję CO2 oraz udogodnienia dla nisko— i bezemisyjnego transportu. Wieżowiec otrzyma także liczne certyfikaty ekologiczne.
Elementy fasady były montowane w hali produkcyjnej, co pozwalało na mniejszą ilość odpadów i zanieczyszczeń. Dodatkowo w szklanych segmentach zaprojektowano wąskie skrzydła, które umożliwiają przewietrzanie pomieszczeń, co poprawia jakość klimatyczną i higieniczną. Co do rozwiązań wewnątrz biurowca, przewidziano nowoczesną rowerownię z 241 miejscami parkingowymi, 22 ładowarkami do hulajnóg elektrycznych i stacjami serwisowymi.
Do czego będzie służył najwyższy biurowiec w Poznaniu?
Najwyższy biurowiec w Poznaniu, AND2, będzie pełnił przede wszystkim funkcję biurową, oferując nowoczesne przestrzenie do pracy dla firm. Swoją siedzibę będą miały tam zarówno międzynarodowe korporacje, jak i polskie firmy o silnej pozycji rynkowej. Oprócz przestrzeni dla dużych firm, powstaną tam także biura dedykowane mniejszym, dynamicznie rozwijającym się graczom. Jak wyjaśnia sam prezes zarządu Andersia Property, Adam Trybusz, biurowiec przyciągnie firmy, które pomimo mniejszych potrzeb przestrzennych, będą chciały prowadzić swoje działalności w prestiżowej lokalizacji.
Coraz więcej firm decyduje się na wynajem przestrzeni w najwyższym budynku w Poznaniu. Można spodziewać się, że jego powierzchnie zostaną wynajęte przez różne przedsiębiorstwa z sektorów IT, finanse, doradztwo czy prawo. Już wiadomo, że swoją siedzibę będą miały tam międzynarodowe korporacje, jedna z największych sieci medycznych i lider w branży IT.
Do AND2 wprowadzi się jeszcze wiele firm, które będziemy ogłaszać w najbliższym czasie. W czołówce branż zainteresowanych lokalizacją w najwyższym budynku Poznania jest sektor IT i konsultingowy oraz kancelarie prawne. Pojawią się też inne usługi dostępne dla społeczności. – informuje Piotr Trybusz, dyrektor sprzedaży z firmy Probuild, reprezentujący AND2.
W najwyższym budynku Poznania znajdą się zarówno międzynarodowe korporacje, jak i polskie firmy o silnej pozycji rynkowej. Oprócz przestrzeni dla dużych graczy, powstaną tam także biura dedykowane mniejszym, dynamicznie rozwijającym się firmom. Jak wyjaśnia Adam Trybusz, prezes zarządu Andersia Property, nowoczesne biurowce są atrakcyjne dla przedsiębiorstw, które nie potrzebują dużych powierzchni, ale chcą prowadzić swoje działalności w prestiżowej lokalizacji.
Z uwagi na lokalizację, AND2 ma szansę stać się nowym centrum biznesowym w Poznaniu. Położony jest w sąsiedztwie Starego Browaru i trzech wcześniejszych inwestycji komercyjnych Andersia Property. To centralny punkt miasta z doskonałym dostępem do komunikacji. Dodatkowym atutem jest bliskość Dworca Głównego PKP, oddalonego o zaledwie 1 km, oraz Portu Lotniczego Ławica, znajdującego się w odległości 7 km. Dobre połączenia komunikacyjne oraz bliskość do ważnych punktów usługowych i handlowych sprawiają, że jest to miejsce idealne do pracy.
Kiedy AND2 będzie zdolny do użytku?
Jak się okazuje, budynek AND2 będzie gotowy już w trzecim kwartale 2025 roku. Inwestycję realizują międzynarodowa grupa Von der Heyden i miasto Poznań, a projekt stworzyła Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Łączny budżet wszystkich inwestycji przy placu Andersa, wraz z budową AND2, wyniesie 250 mln euro, czyli ponad miliard złotych.