8 września 2024 roku rozpocznie się XXI Międzynarodowy Kongres Językoznawców (ICL 2024), organizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Permanent International Committee of Linguists (CIPL). Kongres ICL jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń naukowych poświęconych językoznawstwu, podczas którego naukowcy z wiodących ośrodków językoznawczych na całym świecie będą prezentować wyniki swoich badań.
Motyw przewodni i program Kongresu
Motywem przewodnim Kongresu ICL 2024 jest hasło „Languages – Communities – Technologies”. Swój udział zadeklarowała już ponad pół tysiąca naukowców, rejestracja cały czas jest otwarta. Kongres potrwa do 14 września. Zaplanowano m.in. 12 wykładów plenarnych, prawie 20 warsztatów i wiele różnych sesji tematycznych. Tematyka konferencji obejmuje szeroki zakres obszarów językoznawstwa, m.in. wielojęzyczność, językoznawstwo historyczne, fonetyka i fonologia, leksykologia i leksykografia, językoznawstwo korpusowe, badania nad przekładem itp. Jaka jest zależność pomiędzy językiem a sztuczną inteligencją? Czym jest różnorodność językowa? W jaki sposób język przetwarzany jest w mózgu? Te i inne aktualne społecznie tematy podejmą uczestnicy kongresu, który odbędzie się w Poznań Congress Center.
Przewodniczący Komitetu organizacyjnego
Przewodniczącą Komitetu organizacyjnego kongresu jest Prorektorka ds. nauki UAM, prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk a przedstawicielem z ramienia CIPL – dr Camiel Hamans.
Informacje dodatkowe
Szczegółowe informacje o wydarzeniu znajdują się na stronie kongresu: