W środę, 19 lutego 2025 roku, nad terytorium Polski doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę drugiego stopnia rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Rakieta ta została wystrzelona 1 lutego 2025 roku z bazy Vandenberg w Kalifornii, w ramach misji Starlink 11-4, której celem było umieszczenie na orbicie 22 satelitów telekomunikacyjnych Starlink.
Podczas deorbitacji, część szczątków rakiety spłonęła w atmosferze, tworząc spektakularne zjawisko świetlne widoczne na niebie w zachodniej Polsce. Jednak nie wszystkie fragmenty uległy całkowitemu spaleniu. W okolicach Poznania odnaleziono kilka obiektów, które najprawdopodobniej są pozostałościami tej rakiety.
Gdzie spadają odłamki rakiety? Lokalizacje znalezisk
Komorniki – Pierwszy z obiektów został odkryty na terenie firmy przy ulicy Kolejowej w Komornikach, na granicy z Poznaniem. Pracownicy firmy zauważyli niezidentyfikowany przedmiot o wymiarach około 1,5 metra, przypominający rozerwany zbiornik.

Wiry – Kolejne fragmenty odnaleziono w lesie w pobliżu miejscowości Wiry, niedaleko Komornik. Spacerowicz natknął się na obiekt identyczny jak ten znaleziony wcześniej w Komornikach, z opisu naocznych świadków, duży, czarny odłamek przypominający bojler grzewczy.
Śliwno – Trzeci przedmiot został znaleziony na polu w miejscowości Śliwno, w gminie Kuślin.
Czym są odłamki spadające w Wielkopolsce?
Wszystkie te przedmioty zostały zabezpieczone przez służby, a Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) prowadzi działania mające na celu potwierdzenie ich pochodzenia. Znalezione obiekty to prawdopodobnie kompozytowe zbiorniki ciśnieniowe COPV (Composite Overwrapped Pressure Vessels), służące do przechowywania helu pod wysokim ciśnieniem w rakietach Falcon 9. Hel ten jest wykorzystywany do utrzymania odpowiedniego ciśnienia w zbiornikach paliwowych podczas pracy silników, zapobiegając ich deformacji i zapewniając stały przepływ paliwa.
Reakcja służb Polskich w związku z obiektami z nieba
W związku z tą sytuacją, prezes POLSA został wezwany do Ministerstwa Rozwoju i Technologii w celu złożenia wyjaśnień. Ministerstwo zobowiązało Agencję do weryfikacji i zmiany procedur powiadamiania o takich zdarzeniach, aby zapewnić skuteczniejszą komunikację z odpowiednimi służbami i ministerstwami w przyszłości.
Obecnie trwają dalsze analizy i badania mające na celu pełne potwierdzenie pochodzenia znalezionych obiektów oraz ocenę ewentualnych zagrożeń związanych z takimi incydentami w przyszłości.
