W życie weszło nowe rozporządzenie unijne dotyczące ekoprojektu, które ma na celu ustanowienie wymogów dla niemal wszystkich kategorii towarów fizycznych wprowadzanych na rynek UE. Dotychczasowe przepisy obejmowały jedynie produkty związane z energią, teraz jednak rozporządzenie rozszerza zakres regulacji na wszystkie produkty fizyczne.
Poprawa efektywności i przyjazności dla środowiska
Nowe przepisy mają na celu poprawę obiegu zamkniętego produktów, zwiększenie efektywności energetycznej oraz uczynienie towarów bardziej przyjaznymi dla środowiska. Ekoprojekt uwzględnia kwestie środowiskowe na każdym etapie projektowania produktu, co jest kluczowe w kontekście rosnącego zapotrzebowania na wydajne i zrównoważone rozwiązania zmniejszające zużycie energii i zasobów.
Wymogi dla zrównoważonych produktów
Unia Europejska od lat promuje zrównoważony rozwój. Konsumenci mogą znać etykiety energetyczne na pralkach czy lodówkach, jednak zrównoważoność to coś więcej niż efektywność energetyczna. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, produkty muszą spełniać co najmniej jedno z następujących kryteriów:
- mniejsze zużycie energii,
- większa trwałość,
- łatwość naprawy,
- łatwość demontażu i możliwość ponownego użycia części zamiennych,
- mniejsza zawartość substancji wzbudzających obawy,
- zdatność do recyklingu,
- większa zawartość materiałów z recyklingu,
- mniejszy ślad węglowy i środowiskowy w całym cyklu życia.
Zakaz niszczenia niesprzedanych produktów
Rozporządzenie wprowadza także zakaz niszczenia niesprzedanych wyrobów włókienniczych i obuwia oraz przewiduje możliwość podobnych zakazów w innych sektorach, jeśli zajdzie taka potrzeba. Przedsiębiorstwa będą zobowiązane do publikowania rocznych informacji na temat liczby i wagi niesprzedanych produktów oraz powodów ich usunięcia. Obowiązkowe kryteria zielonych zamówień publicznych mają zapewnić, że wydatki publiczne będą bardziej zrównoważone, biorąc pod uwagę, że zamówienia publiczne w UE pochłaniają około 1,8 bln euro rocznie.
Kontynuacja korzystnych zmian
UE kontynuuje wprowadzanie korzystnych zmian dla przedsiębiorstw, konsumentów i środowiska. W 2021 roku, dzięki wymogom ekoprojektu obejmującym 31 grup produktów, konsumenci zaoszczędzili 120 miliardów euro na wydatkach na energię, a roczne zużycie energii spadło o 10 proc.