Poznań uhonorował wyjątkową kobietę, której ciepło płynie nie tylko z serca, ale również z drutów dziewiarskich. Siostra Cecylia Śmiech, urszulanka o niezwykłej pasji i oddaniu, została wybrana Poznanianką Roku za swoją niezwykłą działalność charytatywną.
Mistrzyni drutów z misją
Siostra Cecylia to założycielka pierwszego w Polsce Klubu Włóczkersów, którego działalność wykracza daleko poza granice naszego kraju. Ta skromna zakonnica własnoręcznie wydziergała ponad 3 tysiące nakryć głowy dla potrzebujących dzieci z Afganistanu. Jeszcze bardziej imponujący jest dorobek całego Klubu – ponad 70 tysięcy czapek trafiło już do potrzebujących.
Fenomen siostry Cecylii polega na tym, że swoim entuzjazmem i determinacją zainspirowała setki osób w całej Polsce. Dzięki jej inicjatywie podobne kluby zaczęły powstawać w bibliotekach, domach kultury i prywatnych mieszkaniach w całym kraju, tworząc prawdziwą sieć dobroczynności.
Słowa wdzięczności
Odbierając prestiżowe wyróżnienie, siostra Cecylia nie kryła wzruszenia:
„Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają, całemu łańcuchowi dobrych ludzi. Dziękuję zwłaszcza darczyńcom, którzy przesyłają nam włóczkę z całej Polski, dzięki czemu możemy sztrykować coraz szybciej i coraz lepiej oraz mojej siostrze przełożonej, która tak układa mi dzień pracy, bym miała czas na robienie czapek. Bóg zapłać wszystkim, którzy na mnie głosowali, odwdzięczę się modlitwą.”
Wyjątkowe grono nominowanych
Plebiscyt na Poznaniankę Roku wyłania kobiety, które działają na rzecz miasta, promują otwartość, tolerancję i wartości demokratyczne, pomagają innym lub mają wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie. Kandydatki mogły być typowane przez organizacje pozarządowe.
W tym roku wśród nominowanych znalazły się również:
- Barbara Sadowska – psycholożka, aktywistka, pomysłodawczyni Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka
- Lucyna Winkel-Sobczak – aktorka, instruktorka teatralna
- Joanna Jaśkowiak – posłanka na Sejm RP, prawniczka, społeczniczka
- Wioletta Bogusz – wolontariuszka, organizatorka, społeczniczka
- Aleksandra Orchowska – wykładowczyni, neurologopeda, współprzewodnicząca Fundacji ORCHidea
- Barbara Górecka – pedagożka, historyczka sztuki, aktywistka
- Violetta Ratajczak – dyrektorka dużej firmy, wolontariuszka, aktywistka
- Anna Janiak – pedagożka specjalna, trenerka umiejętności społecznych, prezeska Fundacji Fiona i Spółdzielni Socjalnej Furia
- Jana Shostak – artystka wizualna, performerka i działaczka
Historia siostry Cecylii pokazuje, że czasem najprostsze gesty – jak dzierganie czapki – mogą przerodzić się w ruch, który inspiruje tysiące osób do czynienia dobra. To dowód na to, że nawet drobne działania, wykonywane z sercem i konsekwencją, mogą zmieniać świat na lepsze.