Już w najbliższy poniedziałek, 11 listopada ulice Poznania ponownie zapełnią się tysiącami biegaczy – wszystko za sprawą 9. edycji Biegu Niepodległości RUNPOLAND. Uczestnicy przebiegną trasę w narodowych barwach, tworząc symboliczną flagę, by uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To coroczne wydarzenie jest okazją do wyrażenia patriotyzmu i jedności, szczególnie bliską Wielkopolanom, którzy z entuzjazmem świętują ten dzień na sportowo. Jakiej trasy możemy się spodziewać w tym roku?
Bieg Niepodległości RUNPOLAND w Poznaniu. To będzie największa frekwencja od czasu pandemii
Bieg Niepodległości RUNPOLAND w Poznaniu to jedno z największych wydarzeń biegowych w Polsce, organizowane z okazji Święta Niepodległości i jak co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to wyjątkowa okazja, by wspólnie uczcić rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, łącząc patriotyzm i solidarność z pasją do sportu. Ze względu na tę wyjątkową datę, start zaplanowano na 11 listopada o godz. 11:11. Dystans trasy wynosi natomiast 10 km.
Zapisy na bieg stacjonarny jak co roku zakończyły się błyskawicznie, a to oznacza, że limit miejsc został wyczerpany przed czasem. Frekwencja zapowiada się bowiem rekordowa, a przynajmniej od czasów pandemii – tegoroczna edycja przyciągnęła aż 7 tysięcy uczestników. Jako ciekawostka, Bieg Niepodległości RUNPOLAND zaskoczył wszystkich już podczas swojej inauguracyjnej edycji, gdy limit 10 000 uczestników wyczerpał się przed terminem, ustanawiając rekord frekwencji dla debiutujących imprez biegowych w Polsce. W 3. edycji wydarzenie osiągnęło kolejny rekord – ponad 30 000 zapisanych biegaczy, a jego organizacja zdobyła liczne wyróżnienia.
Tysiąc utworzy żywą flagę Polski. Co czeka zwycięzców na mecie?
Poznański Bieg Niepodległości wyróżnia się wyjątkowym momentem na linii startu, gdy uczestnicy wspólnie tworzą ogromną, biało-czerwoną flagę Polski. Każdy biegacz dostaje koszulkę w kolorze białym lub czerwonym, dzięki czemu już na starcie powstaje symboliczna, żywa flaga. To wzruszające rozpoczęcie nie tylko podkreśla patriotyczny charakter wydarzenia, ale też dodaje mu niezwykłej atmosfery, przypominając o wadze obchodzonego święta.
Tradycją jest, aby w każdej edycji uczestnicy, którzy pokonają trasę 10 km, zostali obdarowani unikatowym medalem na mecie. Organizatorzy w tym roku nie zawiedli i przygotowali coś niezwykle wyjątkowego, ze względu na jubileuszową edycję Biegu Niepodległości RunPoland w Poznaniu w przyszłym roku. Postanowili rozpocząć serię medali inspirowanych insygniami koronacyjnymi polskich królów. Pierwszym z nich jest medal w formie berła królewskiego, wzorowany na berle Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tak się prezentuje.
Ten symboliczny medal ma być nie tylko wyjątkową pamiątką, lecz także „ukoronowaniem” wysiłku, wytrwałości, determinacji i odwagi biegaczy – zarówno w kontekście sportowym, jak i życiowym. To niezwykłe trofeum, zaprojektowane specjalnie na święto 11 listopada, będzie przypominać o historii i królewskiej tradycji Polski. Dodatkowo, zgodnie z poznańskim zwyczajem, na mecie na uczestników czekać będzie regionalny przysmak, czyli rogal świętomarciński.
Jak będzie przebiegać trasa Biegu Niepodległości 2024?
Trasa tegorocznego Biegu Niepodległości w Poznaniu odbędzie się na jednej pętli o długości 10 km i będzie wiodła głównie ulicą Grunwaldzką, co zapewnia płynny ruch i świetne warunki do bicia rekordów. Start rozpocznie się na północnej jezdni ul. Grunwaldzkiej. Dalej trasa będzie prowadzić aż do nawrotu na skrzyżowaniu ulic Cmentarnej i Wieruszowskiej, następnie południową stroną ul. Grunwaldzkiej w kierunku mety przy MTP.
Mimo że trasa zapewnia niewielkie utrudnienia w ruchu, to nadal można się spodziewać pewnych zmian. W ramach przygotowań do biegu odcinek ul. Grunwaldzkiej od ul. Bukowskiej do ul. Szylinga będzie zamknięty dla ruchu od niedzieli 10 listopada, od godziny 23:30. Jak informuje ZTM, przywrócenie stałej organizacji ruchu, planowane jest najpóźniej na godzinę 16:00. Dodatkowo od godziny 10:30 zamknięty zostanie odcinek ul. Grunwaldzkiej między ulicami Matejki i Cmentarną. W tym czasie przejazd przez zamknięte odcinki będzie możliwy jedynie przez wyznaczone śluzy.
Ruch pojazdów na trasie biegu zostanie wstrzymany i będzie przywracany stopniowo, w miarę jak ostatni uczestnicy będą opuszczać dany odcinek. Sygnalizacje świetlne będą wyłączone, a tramwaje i autobusy będą kursować według tymczasowej organizacji ruchu. Policja i Nadzór Ruchu MPK będą umożliwiać przejazdy poprzeczne przez trasę biegu tam, gdzie będzie to możliwe. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej ZTM.